Stiati ca...

Cornea este singura parte a corpului ce nu detine sange? Aceasta primeste oxigen direct din aer.
Intre natalitate si mortalitate (Nastere si moarte ) corpul uman pleaca de la 300 oase si ajunge la doar 206 oase?

Re: Stiati ca...

Prima informație n-am prea ințeles-o, dar nici nu o știam, nici pe prima, nici pe a doua. Interesant.
</center> -=-=-=-=[-]=-=-=-=-

"If every fool would
wear a crown,
we would all be kings.''

-=-=-=-=[-]=-=-=-=-

Manager Global - Fun.MultyPlay.Ro

-=-=-=-=[-]=-=-=-=- <center>

qStefanAdv_ scrie: Prima informație n-am prea ințeles-o, dar nici nu o știam, nici pe prima, nici pe a doua. Interesant.
Corneea este stratul de suprafaţă al globului ocular,ea este perfect transparentă și are forma bombată specifică ochiului, acoperind suprafaţa sa anterioară, rolul său principal fiind acela de refracţie a luminii și de obţinere a unei imagini clare.
Acestea fiind spuse,cum cornea este o suprafata transparenta si noi putem vedea prin ea,este clar ca aceasta nu detine sange/vase de sange si primeste oxigen din aer,caci daca ar avea sange noi am vedea doar rosu cel mai probabil. Sper ca ai inteles acum ^^;

:tc:
== Daca ai nevoie de ajutor ma puteti contacta la adresa de discord fastaslight#7633 ==
====== sau ma puteti cauta pe server cu comanda /find fastaslight ======

========== OWNER & STAFF-MANAGER ==========
Închis

Înapoi la “Știai că?”